- Nasza szkoła
- STATUT SZKOŁY
- KRYTERIA ZACHOWANIA SIĘ UCZNIA SP 8 (4-8)
- PROGRAM WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNY
- KONCEPCJA PRACY SZKOŁY
- WYMAGANIA EDUKACYJNE
- WZORY PISM
- STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
- Oddział przedszkolny
- Oświadczenie o dostępności
- RODO
- GODZINY DOSTĘPNOŚCI
- POWIATOWY KONKURS LITERACKI „Ożyw historie zaklęte w poezji Czesława Miłosza” w roku szkolnym 2024/2025
- POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „Ożyw historie zaklęte w poezji Czesława Miłosza” w roku szkolnym 2024/2025
- Wojewódzki konkurs fotograficzny dla szkół podstawowych 'Panorama Racławicka w obiektywie'
Wojewódzki konkurs fotograficzny dla szkół podstawowych 'Panorama Racławicka w obiektywie'
Wojewódzki konkurs fotograficzny
dla szkół podstawowych
„Panorama Racławicka w obiektywie”
pod patronatem Muzeum Narodowego we Wrocławiu
oraz
Szkoły Podstawowej nr 8 im. Józefa Piłsudskiego we Wrocławiu
w roku szkolnym 2024/2025
REGULAMIN KONKURSU
1 § Postanowienia ogólne
- Organizatorami Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „Panorama Racławicka w obiektywie” w roku szkolnym 2024/2025, zwanego dalej „Konkursem” są: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
z siedzibą we Wrocławiu, przy pl. Powstańców Warszawy 5 oraz Szkoła Podstawowa nr 8 im. Józefa Piłsudskiego we Wrocławiu, ul. Kowalska 105. Konkurs będzie organizowany w dniach od 23.10.2024 do 9.06.2025 r. na zasadach opisanych w niniejszym regulaminie. - Koordynatorami Konkursu oraz członkami jury Konkursu:
- z ramienia Muzeum Narodowego we Wrocławiu są: Grzegorz Wojturski (Dział Edukacji MNWr), Izabela Trembałowicz – Chęć (Dział Edukacji MNWr) oraz Aleksandra Ziemlańska (Dział Promocji i Komunikacji MNWr),
- z ramienia SP nr 8 : mgr Iwona Polak (nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 8 im. Józefa Piłsudskiego we Wrocławiu).
- Konkurs polega na przygotowaniu fotografii inspirowanej obrazem cykloramicznym „Panorama Racławicka” namalowanym w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Konkurs związany się z obchodami 40-tej rocznicy otwarcia „Panoramy Racławickiej” we Wrocławiu.
6. Celami Konkursu są:
a) cele edukacyjne:
- wzbogacanie wiedzy dotyczącej historii Polski;
- sięganie do dziedzictwa kulturowego naszego kraju;
- wzbogacanie wiedzy z zakresu historii sztuki;
- wzbogacanie wiedzy o kierunkach w sztuce i technikach tworzenia dzieł artystycznych;
- rozwijanie świadomości i ekspresji kulturalnej;
- zapoznanie z dziedzictwem kulturowym Wrocławia,
- rozwijanie kreatywności i umiejętności z zakresu fotografii oraz odczytywania dzieła malarskiego;
- kształcenie umiejętności z zakresu fotografii,
b) cele wychowawcze:
– kształtowanie poczucia przynależności narodowej,
– motywowanie do uczestniczenia w życiu kulturalnym Wrocławia,
– poznanie dzieła sztuki – jednej z wizytówek naszego miasta i jednego z najsłynniejszych dzieł malarstwa polskiego,
– pobudzenie wrażliwości estetycznej,
– rozwijanie ciekawości poznawczej w zakresie dorobku kultury polskiej,
– kształtowanie postawy szacunku wobec dorobku artystów.
- Zakres merytoryczny i umiejętności wymaganych od uczestników Konkursu:
- znajomość wydarzeń z historii Polski ukazanych na obrazie „Panorama Racławicka”,
- świadomość lokalnego i narodowego dziedzictwa kulturalnego,
- znajomość przebiegu bitwy ukazanej na obrazie i jej znaczenia dla naszego narodu,
- twórcze wykorzystanie wiedzy do tworzenia fotografii.
2 § Warunki uczestnictwa w konkursie
1. Uczestnikiem Konkursu może być każdy uczeń szkoły podstawowej położonej na terenie Dolnego Śląska.
2. Każdy uczestnik może nadesłać tylko jedną Fotografię do Konkursu. Uczestnik Konkursu zgłaszając Fotografię do Konkursu oświadcza, że jest jej jedynym twórcą i dysponuje pełnią praw autorskich do Fotografii.
3. Fotografia może przedstawiać postać lub grupę osób, w takim przypadku warunkiem zgłoszenia Fotografii do konkursu jest dołączenie do zgłoszenia oświadczenia o zgodzie na rozpowszechnianie wizerunku na cele związane z Konkursem, przez wszystkie osoby, których wizerunek został utrwalony na Fotografii. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu.
4. Autor Fotografii (uczestnik konkursu) może, ale nie musi pojawiać się na Fotografii.
5. Konkurs rozegrany zostanie w dwóch grupach wiekowych:
I — uczniowie klas IV–VI,
II — uczniowie klas VII–VIII.
6. Regulamin konkursu znajduje się na stronie: https://sp8wroc.edupage.org/a/dokumenty?eqa=dGV4dD10ZXh0L2Fib3V0JnN1YnBhZ2U9MTQmc2tnZHllYXI9MjAyNA%3D%3D
§ 3
- Konkurs przeprowadzony będzie w trzech etapach:
I etap — konkurs w macierzystych szkołach (od 23.10.2024 r. do 09.05.2025 r.). Jury wyłonione w macierzystej szkole wybierze nie więcej niż 20 najlepszych szkolnych fotografii zgodnie z wymogami opisanymi w paragrafie 4 punkt 2. ( najpóźniej do 13.05.2025 r.)
II etap — wyłonione na etapie szkolnym prace zostaną przesłanie do półfinału Konkursu (do 16.05.2025 r.) Uwaga! Nadesłanie większej ilości Fotografii dyskwalifikuje szkołę z Konkursu.
W każdej kategorii wiekowej zdjęć jury wybierze do finału najlepsze Fotografie (wyróżniające się kreatywnością, oryginalnością ujęcia, wyborem tematu pracy, troską o detale, estetyką) do 21 maja 2025 r..
III etap – Jury zaprosi autorów prac zakwalifikowanych do finału na indywidualne rozmowy, w czasie których uczestnicy opowiedzą o przebiegu tworzenia zdjęcia (inspiracjach, kryteriach wyboru sceny, przygotowaniu scenografii i rekwizytów). Spotkanie finalistów z członkami jury zaplanowane jest na 26 maja 2025 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Rozmowy rozpoczną się o godzinie 10.30 i będą protokołowane. Na podstawie rozmowy z uczestnikami finału jury ustali zwycięzcę: I, II i III miejsca (do 30.05. 2025 r.)
- W przypadku konieczności przeprowadzenia konkursu w formie zdalnej będzie on przeprowadzony w następujący sposób:
I etap - — konkurs w macierzystych szkołach (od 23.10.2024 r. do 09.05.2025 r.). Jury wyłonione w macierzystej szkole wybierze nie więcej niż 20 najlepszych szkolnych fotografii zgodnie z wymogami opisanymi w paragrafie 4 punkt 2. ( najpóźniej do 13.05.2025 r.)
II etap — wyłonione na etapie szkolnym prace zostaną przesłanie do półfinału Konkursu (do 16.05.2025 r.) Uwaga! Nadesłanie większej ilości Fotografii dyskwalifikuje szkołę z Konkursu.
W każdej kategorii wiekowej zdjęć jury wybierze do finału najlepsze Fotografie (wyróżniające się kreatywnością, oryginalnością ujęcia, wyborem tematu pracy, troską o detale, estetyką) do 21 maja 2025 r..
III etap – Jury zaprosi autorów prac zakwalifikowanych do finału na indywidualne rozmowy online na platformie Microsoft Teams, w czasie których uczestnicy opowiedzą o przebiegu tworzenia zdjęcia (inspiracjach, kryteriach wyboru sceny, przygotowaniu scenografii i rekwizytów). Spotkania online finalistów z członkami jury zaplanowane jest na 26 maja 2025 r. poprzez platformę Microsoft Teams. Rozmowy rozpoczną się o godzinie 10.30 i będą protokołowane. Organizator zobowiązuje się założyć konto każdemu uczestnikowi finału na platformie Microsoft Teams. Dane niezbędne do zalogowania wraz z informacją o godzinie spotkania każdego z finalistów zostaną przesłane na adres emailowy nauczyciela zgłaszającego najpóźniej na 2 dni robocze przed finałem konkursu tj. do 22 maja 2025 r. Uczestnik konkursu w czasie rozmowy z jurorami zobowiązany jest do włączenia kamery. Na podstawie rozmowy z uczestnikami finału jury ustali zwycięzcę: I, II i III miejsca (do 30.05.2025 r.)
2. Nagrody:
– na I etapie regulamin nagród, wysokość nagród oraz fundatorów ustala szkoła,
– laureatom (finał) – nagrody fundują Organizatorzy Konkursu
- Organizatorzy zastrzegają, że podanie do wiadomości publicznej nazwiska uczestnika Konkursu nastąpi tylko za jego zgodą lub jego prawnych opiekunów.
4. Z chwilą nadesłania Fotografii do udziału w Konkursie Organizator uzyskuje w drodze licencji niewyłącznej, prawo do rozpowszechniania i korzystania z Fotografii do celów związanych
z organizacją Konkursu i jego promocją, w tym informowania o wynikach Konkursu, organizacji wystaw pokonkursowych, a także w celach archiwalnych i innych celach statutowych Organizatora, na następujących polach eksploatacji: utrwalanie dowolną techniką i zwielokrotnianie, publiczne wyświetlanie, odtwarzanie i wystawianie, w tym w ramach wystawy pokonkursowej, a także publiczne rozpowszechnianie w sieci Internet, w tym na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Organizatora.5. Licencja, o której mowa powyżej zostaje udzielona bez żadnych ograniczeń czasowych, terytorialnych ani co do nakładu oraz nieodpłatnie na wszystkich ww. polach eksploatacji, z prawem do udzielenia dalszej sublicencji.
6. Kryteria oceny Fotografii:
– nawiązanie do praktycznej realizacji zaleceń zawartych w § 1 ust. 5 oraz w § 3 ust. 7 i 8,
– kreatywne podejście,
– estetyka pracy,
– troska o detale,
– staranna technika wykonania.
- Fotografia może być czarno-biała lub barwna; powinna być zapisana w formacie JPG
o proporcjach 3:2, w rozmiarze nie mniejszym niż 2400 pikseli na dłuższym boku i rozdzielczości minimum 200 dpi.
8. Technika wykonania Fotografii jest dowolna. Nie będą pod uwagę brane Fotografie noszące ślady wyraźnej ingerencji graficznej (np. kolaż czy fotomontaż). Dopuszczalne jest kadrowanie, korekcja jasności, koloru i kontrastu, konwersja zdjęć kolorowych do czarno-białych lub sepii.
§4
1. Fotografie należy przesłać na adres e-mailowy: iwonapolak35@wp.pl
2. Każdą Fotografię należy opatrzyć pseudonimem autora (nazwać nadesłany plik).
3. Do Fotografii należy dołączyć (w e-mailu) informacje zawierające: imię i nazwisko autora, nazwę
i adres szkoły, adres e-mail i numer telefonu do szkoły, klasę, imię i nazwisko nauczyciela – opiekuna.4. Do Fotografii należy dołączyć oświadczenie o zgodzie na publikację wizerunku wszystkich osób uwidocznionych na Fotografii wraz z oświadczeniem o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych (załącznik nr 3). Skan ww. oświadczenia należy przesłać na jeden z powyższych adresów
e-mailowych. Brak oświadczenia, o którym mowa powyżej dyskwalifikuje Fotografię z udziału
w Konkursie.5. Termin nadsyłania Fotografii upływa 17 maja 2025 r.
§ 5
1. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zaplanowane jest na 9 czerwca 2025 r. o godz. 11
w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.2. Osoby nagrodzone i/lub ich opiekunowie zostaną poinformowani drogą mailową do dnia 3 czerwca 2025 r.
3. Fotografie po zakończeniu Konkursu nie podlegają zwrotowi - z chwilą rozdania nagród oraz dyplomów egzemplarze przechodzą na własność Organizatora.
4. Fotografie laureatów będą zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
6. Wszelkie kwestie nieujęte w Regulaminie rozstrzygają: Organizatorzy Konkursu i jury.
7. Pytania i wątpliwości można kierować do Iwony Polak (e-mail: iwonapolak35@wp.pl).
8. Organizatorzy Konkursu zastrzegają są prawo zmian w Regulaminie w każdym czasie, przy czym zmiana może nastąpić tylko i wyłącznie z poszanowaniem praw nabytych przez Uczestników Konkursu.
§ 6 Informacja o przetwarzaniu danych osobowych
Zgodnie z art. 13 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia
27 kwietnia 2016 r. (dalej: „RODO”) Organizatorzy informują, że:1) Administratorami danych osobowych przetwarzanych w ramach Konkursu są wspólnie:
a) Szkoła Podstawowa nr 8 im. Józefa Piłsudskiego we Wrocławiu, ul. Kowalska 105, kontakt do Inspektora Ochrony Danych Osobowych: CORE Consulting sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu,
ul. Z. Krasińskiego 16, 60-830 Poznań, e-mail inspektor@coreconsulting.b) Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5 we Wrocławiu (MNWr), kontakt do Inspektora Ochrony Danych Osobowych: iodo@mnwr.pl. 2) Dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu realizacji projektu Konkursu, na podstawie udzielonej przez uczestnika Konkursu dobrowolnej zgody (art. 6 ust. 1 lit a RODO). Zgoda może zostać wycofana w każdym czasie bez wpływu na dotychczasowe przetwarzanie.
3) Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak odmowa ich podania lub wycofanie zgody może uniemożliwić weryfikację zgłoszenia do Konkursu.
4) Dane osobowe będą przetwarzane przez okres trwania Konkursu. Po zakończeniu Konkursu
ww. dane osobowe będą przetwarzane także w celach archiwizacyjnych – dokumentacja działalności instytucji kultury (prawnie uzasadniony interes administratora, art. 6 ust. 1 lit f RODO), do czasu cofnięcia zgody lub wniesienia usprawiedliwionego sprzeciwu.5) Dane osobowe uczestnika mogą być ujawniane podmiotom przetwarzającym na zlecenie
i w imieniu administratora, na podstawie zawartej umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych, w celu świadczenia określonych w umowie usług teleinformatycznych takich jak hosting, dostarczanie lub utrzymanie systemów informatycznych.6) Dane nie będą podlegały automatycznemu przetwarzaniu ani profilowaniu.
7) Uczestnikom przysługuje:
a. Prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii;
b. Prawo do sprostowania (poprawiania) swoich danych;
c. Prawo do żądania usunięcia danych lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania z powodu szczególnej sytuacji
d. Prawo do ograniczenia przetwarzania danych;
e. Prawo do przenoszenia danych;
f. Prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych;
8) W celu skorzystania z praw, o których mowa powyżej, osoba której dane dotyczą może wysłać wiadomość do każdego ze współadministratorów, na adres email inspektowa ochrony danych osobowych podany powyżej.
9) Uczestnicy mają prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa; https://www.uodo.gov.pl/pl/p/kontakt, tel. (22) 531 03 00 – gdy uznają, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych.Załączniki do Regulaminu:
- Oświadczenie o wyrażeniu zgody na rozpowszechnianie wizerunku osób uwidocznionych na fotografii konkursowej, oświadczenie o wyrażeniu zgody na udział w konkursie
i przetwarzanie danych osobowych.
- Organizatorami Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „Panorama Racławicka w obiektywie” w roku szkolnym 2024/2025, zwanego dalej „Konkursem” są: Muzeum Narodowe we Wrocławiu