• O odysei w naszej szkole słów kilka..

•

Już od 2008 roku nasza szkoła bierze udział w międzynarodowym programie fundacji Odyssey of the Mind uczącym kreatywnego myślenie i współpracy w grupie.
          " WYOBRAŹNIA JEST WAŻNIEJSZA NIŻ WIEDZA "
          (Albert Einstein)
          Cel zajęć:
          Stawiamy przed dziećmi nietypowe wyzwania, uczymy jak „wychodzić poza schematy”, tworzymy oryginalne zadania, pozwalające poznać swoje mocne strony oraz twórczo rozwiązywać problemy i współdziałać z innymi.

O co chodzi w Odysei?
          Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs edukacyjny, w którym rokrocznie bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Dr C. Samuel Micklus – profesor Rowan University w USA – wymyślił program w 1978r. Patronat nad polską edycją konkursu od 2003 roku sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Jesienią publikowanych jest 5 Problemów Długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, a później przez kilka miesięcy sama projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie, które wiosną zaprezentuje na konkursie w formie 8-minutowej inscenizacji. Zespół musi się także zmierzyć z Problemem Spontanicznym, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut. Odyseusze współzawodniczą w czterech kategoriach wiekowych. Zwycięzcy finału krajowego w każdej z nich mogą reprezentować Polskę na Finałach Światowych w USA.
          Jak Program wygląda w praktyce ?
          Drużyny liczą od 5 do 7 osób i reprezentują szkoły bądź inne placówki edukacyjne. Nad pracą każdego zespołu czuwa trener, który integruje uczestników i koordynuje ich wysiłki, ale nie narzuca dzieciom swoich pomysłów.
          Jak powstaje drużyna?
          We wrześniu odbywają się wcześniej zapowiedziane eliminacje dla chętnych dzieci z danej grupy wiekowej.
          Więcej informacji znajdziecie na stronie http://odyseja.org/